خانه محلی است که بعد از گذراندن یک روز کاری پر مشغله انتظار داریم وقتی به خانه می رسیم در فضایی دلنشین استراحتی در آرامش داشته باشیم. یکی از مسائلی که در این موضوع دخیل است، سبک دکوراسیون و طراحی داخلی خانه است. اينکه چقدر با روحیه و خلقیات ما سازگار است.در طراحی داخلی سبک های متفاوت و زیادی وجود دارد که شما باید سبکی متناسب با روحیه و سلیقه خود انتخاب کنید؛ تا از حضور در خانه لذت بیشتری ببرید.
محتوای این مقاله شامل سبک های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی است تا كمكي باشد براي انتخاب و تشخيص مناسب تر شما .

ترکیب رنگ زرد و آبی در دکوراسیون منزل

اولین قدم برای شروع طراحی داخلی، داشتن اطلاعاتی درباره انواع سبک‌های دکوراسیون است. بدین منظور ما برای شما این مقاله را ارائه دادیم تا با ویژگی های سبک های پرطرفدار در معماری و دکوراسیون داخلی آشنا شوید. و در قدم بعدی  انتخاب کنید که کدام سبک در راستای سلیقه شماست.

 • سبک مدرن
 • سبک کلاسیک
 • سبک نئوکلاسیک
 • سبک مینیمال
 • سبک مونوکروم
 • سبک بوهمیان
 • سبک اسکاندیناوی
 • سبک صنعتی
 • سبک سنتی خاورمیانه
 • سبک انتقالی یا ترنزیشنال
 • سبک فرانسوی
 • سبک روستیک
 • سبک هالیوودی
 • سبک ساحلی
 • سبک ژاپنی
 • سبک شابی شیک
 • سبک مدیترانه ای
 • سبک گلم

سبک دکوراسیون مدرن

در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین سبک ها، سبک مدرن می باشد. که به واسطه ویژگی های برجسته ای که دارد جایگاه خاصی میان مردم دارد. مدرن یک واژه گسترده است که در زمینه دکوراسیون معمولا با ویژگی هایی همچون خطوط صاف و منظم، پالت رنگی ساده و استفاده از متریال طبیعی مانند سنگ، استیل، شیشه، فلز در طراحی داخلی شناخته می شود.

Фото Дизайн кухни-гостиной - Дизайн квартиры в стиле пост-модерн, ЖК «Скандинавия», 72 кв_м
Louisville Hardwood , Laminate Floors, Waterproof LVT, Carpet Flooring

شاخصه اصلی سبک مدرن، طراحی فضاهای کاربردی است. بدین شکل که برای دوری از تزئین و تجمل زیاد معمولاً از خطوط ساده استفاده می‌شود. تا درعین آرامش بخش بودن فضا ، فضایی که در اختیار قرار دارد عملکرد گرایی بیشتری داشته باشد.

ويژگي هاي مهم

ویژگی‌های مهم دیگر در دکوراسیون مدرن، استفاده از اشکال هندسی واضح مانند دایره‌ها و مربع ها است. اشکال هندسی گوشه‌دار که نشان‌دهنده سرسخت بودن دنیای مدرن است، و اشکال منحنی نیز احساس حرکت و پویایی زندگی مدرن را نمایش می‌دهند. ترکیب این دو با هم تصویری واضح و شفاف از مفهوم مدرنیته را رو بروی شما قرار می‌دهد.

شما مي توانيد نمونه كار هاي مدرن مارا در صفحه اينستاگرام و لينكدين ما ببينيد .

uvc

اگر در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی خود از این سبک برای دکوراسیون استفاده کنید ، فضای خانه شما بزرگترنشان داده می‌شود. همين طور به صورت کاربردی می توانید از تمامی قسمت های خانه استفاده کنید.

چگونه خانه خودمان را بزرگتر نشان دهیم؟

سبک کلاسیک

شاخص‌ترین ویژگی سبک کلاسیک تقارن است. مبلمان‌، وسیله‌ها و لوازم دکوری همه به صورت جفت هستند.  معمولا در روبروی یکدیگر قرار می گیرند و نظمی خاص و ابهتی گیرا به دکوراسیون داخلی خانه می بخشند. رنگ هایی که در این سبک از آن‌ها استفاده می شود، رنگ هایی با وقار می باشند که به فضای داخلی خانه شما شخصیت می‌بخشند. رنگ‌هایی مانند طیف قهوه ای، بژ و کرم.

Unfair •TzuKook•[HIATUS]

در این سبک اغلب شاهد مبلمان سلطنتی ، دیوارهای گچبری شده، وسیله های دکوری چوبی حکاکی شده، سقف های بلند، پرده‌های فاخر، رنگ‌های کرم و قهوه ای و هستیم.همه اینها درکنار هم فضایی پر از آرامش به سبک کلاسیک را برای ما پدید می آورند تا از بودن در آن فضا لذت ببریم.

سبک نئوکلاسیک

نئوکلاسیک تعبیری مدرن از سبک دکوراسیون کلاسیک است. این سبک تمام ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون کلاسیک را دارد و ترکیبی از آن است. ولی خیلی بهتر از سبک دکوراسیون کلاسیک با واقعیت خانه ها و آپارتمان های مدرن سازگار است. اگرچه از لحاظ بصری ساده‌تر است اما هنوز هم یک سبک غنی، لوکس و قابل احترام با مواد و دکوراسیون گران قیمت است.

9564e1b712d094bf05e7f648b55c27bd

 اگر کلاسیک ها به ترکیبات گرم گرایش دارند ضروری نیست که در فضای داخلی نئوکلاسیک هم از این ترکیبات استفاده شود. بلکه در اینجا استفاده از پالت سرد و تیره و حتی دو رنگ متضاد رایج است. نئوکلاسیک در طراحی فضای داخلی در مقایسه با خواستار های سبک کلاسیک هنگام استفاده از مواد، نرم تر و قابل انعطاف پذیرتر است. در این سبک می‌توانید از انواع ساده چوب، سنگ تزئینی و حتی ترکیب مواد طبیعی با مصنوعات استفاده کنید.

سبک مینیمال

White & Grey Interior Design In The Modern Minimalist Style

 مینیمال یک سبک خاص و پرطرفدار برای مینیمال پسند ها است. این نوع سبک تقریبا همانند سبک مدرن ولی از آن ساده‌تر است. اصطلاح مینیمالیست با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ ها می باشد. به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی نیز معروف هستند. پس می‌ توان گفت مینیمال در صنعت دکوراسیون نیز به معنی ساده‌ تر کردن محیط و جهت استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال می باشد.

سبک مونوکروم

در دکوراسیون به سبک مونوکروم فقط داشتن یک رنگ کافی است. طرح رنگ مونوکروم یکی از ساده ترین پالت های دکوراسیون برای اجرا است، با این وجود می‌تواند یکی از سخت ترین ها برای چیدمان دکوراسیون باشد. پس هنگام چیدن باید نکته های ریز مربوط به هر رنگ را خوب رعایت کنیم. اگر اشتباه انجام شود، مونوکروم ممکن است بسیار یکنواخت باشد و تبدیل به یک اتاق خسته کننده، بدون تنوع و بدون علاقه شود.

Monochrome Interior Designers’ Secrets

گرچه مونوکروم به معنای تک رنگی است اما به این معنا نیست که هیچ گونه تناژ دیگری از آن رنگ را نمی‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال، ممکن است اتاقی با رنگ های سرمه ای، آبی کاربنی، آبی آسمانی کمرنگ و آبی تجارتی تزئین شده باشد، اما هنوز هم مونوکروم است زیرا همه تغییرات آبی است. همچنین شما می توانید از رنگ سفید یا سایر رنگ های خنثی در خانه خود برای پشتیبانی رنگ اصلی خود استفاده کنید.

سبک بوهمیان

دکوراسیون داخلی به سبک بوهمیان سبکی جذاب است که شما را از قید و بند اصولی سبک های دیگر رها می کند. و گزینه های متنوعی را در اختیار شما می گذارد. در این سبک پایبندی خاصی به قوانین وجود نداشته اما این موضوع به معنی نادیده گرفتن عرف‌ها و قراردادهای معمول نیست. بلکه این سبک دقیقا بازتابی از سلیقه شما است که می‌تواند پر از طرح و رنگ‌های متنوع باشد.

cc9ca5c3b8a2bbabe5e07044213aee73

گیاهان جزو گزینه های اصلی اکسسوری در خانه ای به این سبک است. تزئینات و اکسسوری در سبک بوهمی از عناصر و مواد طبیعی دستساز است.مانند حصیر، چوب، قلاب بافی، قالی دستبافت ایرانی و …

سبک اسکاندیناوی

 اسکاندیناوی تجلی از سادگی سبک زندگی ساده مردم شمال اروپا است. از جمله ویژگی‌های سبک دکوراسیون اسکاندیناوی، می‌توان به پالت تمام رنگی سفید و ترکیب عناصری مانند چوب ، پلاستیک‌های روشن و استیل، کفپوش‌های قطعه‌ای، نورپردازی طبیعی و استفاده از لوازم جانبی کمتر اشاره کرد.

How to Get Cozy Scandinavian Style in 3 Simple Steps

سبک اسکاندیناوی بسیار به سبک مینیمال نزدیک است و در واقع می‌توان گفت که سبک مینیمال بیشتر ویژگی‌های خود را از سبک اسکاندیناوی مدرن وام می‌گیرد.

سبک صنعتی

Introducing Kuldea The Furniture Comparison Site

سبک صنعتی همان طور که از نامش پیداست، الهام گرفته از سبک‌های دوره انقلاب صنعتی اروپا و خانه‌های شهری قرن های 17 و 18میلادی اروپا است. در این سبک شاهد استفاده از آجر،چوب و چرم در ظاهر دکوراسیون هستیم. یک خانه طراحی شده با سبک دکوراسیون صنعتی را می‌توان نسخه بازسازی شده از یک ساختمان صنعتی نیز دانست.

سبک سنتی خاورمیانه

از ديگر سبك هاي پرطرفدار  دکوراسیون داخلی دکوراسیون سنتی خاورمیان هاست . یکی از منحصر به فردترین دکوراسیون‌ها است و فرش و گلیم ایرانی در آن حرف اول را می‌زند. هیچ دکوراسیون سنتی از خاورمیانه بودن این عناصر کامل نیست. پالت رنگ‌های گرم و تند، همراه با نقش‌های سنتی و اسلامی، اجزای مهم این سبک دکوراسیون هستند.

پشتی یا تخت با بالشتک‌های طرح سنتی نیز در این دکوراسیون مهم هستند. در دکوراسیون‌های سنتی امروزی از مبلمانی استفاده می‌شود که نقش سنتی لنگ یا گلیم بر روی آن‌ها باشد.

arabic majlis,red love corner,cedar team

سبک انتقالی یا ترنزیشنال

  یکی از سبک‌های محبوب در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی سبک انتقالی به حساب می‌آید. چرا که این سبک را می‌توان پلی بین طراحی دکوراسیون سنتی و مدرن دانست. سبکی که به نوعی یک تعادل بین سبک سنتی و مدرن را بوجود می‌آورد. در سبک انتقالی ممکن است از مواد استفاده شده در سبک مدرن مانند استیل و یا شیشه استفاده کرده و در کنار آن‌ها از مبلمان مجلل با پارچه مخملی، همانند سبک سنتی، نیزاستفاده شود.

 در سبک دکوراسیون انتقالی از پالت رنگی نسبتا خنثی برای ایجاد حس آرامش استفاده می‌شود. که در عین شیک و براق بودن، فضایی صمیمی و خودمانی را نیز بوجود می‌آورد. گچ‌بری‌های بالا و اطراف شومینه و طرح آباژوها نمایی سنتی دارند و باقی عناصر مدرن هستند.

سبک فرانسوی

zzzz

رنگ‌های گرم و ملایم مانند طیف‌هایی از قرمز، زرد، طلایی و استفاده از مصالحی مانند سنگ و آجر از ویژگی‌های برجسته در سبک فرانسوی هستند. در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی این سبک معمولا از ظروف تزئینی چینی و روتختی‌های نسبتا سنگین و ضخیم استفاده می‌شود.استفاده از فرش در این دکوراسیون اهمیت زیادی دارد.ویژگی های بارز دیگر این سبک عبارتند از:

 روکش مبل دامن‌دار، پرده‌های بلند، گچ‌بری‌های مجلل بر روی دیوار.

سبک روستیک

 دکور روستیک یا همان روستایی از ديگر سبك هاي پرطرفدار است كه معمولا با استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ و ایجاد سبکی شبیه به سبک زندگی آرام روستایی، شناخته می‌شود. طراحی داخلی با سبک روستیک ، فضایی صادقانه و بی‌تکلف را بوجود آورده و پلی به گذشته ساده و بی‌آلایش ما به حساب می‌آید.

Staying at Posada by The Joshua Tree House in Tucson, Arizona - Bon Traveler

واژه روستیک(rustic) به معنای “رنگ و رو رفته” است. به همین دلیل لوازمی که در‌این دکوراسیون استفاده می شود، مانند فلز‌های زنگ زده و چوب‌های پوسیده هستند. البته این لوازم بلا استفاده نیستند و تنها ظاهر آن‌ها این گونه طراحی شده است. تا بیننده تصور کند که با لوازمی قدمت‌دار و قدیمی سروکار دارد. این سبک دکوراسیون برای آن‌هایی مناسب است که با نوستالژی‌ها خوش‌اند.

سبک هالیوودی

 هالیودی یکی ازانواع سبک های دکوراسیون داخلی است که بسیار لوکس و باشکوه به نظر می رسد. از ویژگی‌های بارز این سبک می‌توان به استفاده از مبلمان با شکوه مخملی و عتیقه‌جات گرانبها اشاره کرد. پالت‌های رنگی استفاده شده در این سبک نیز معمولا رنگ‌هایی خیره کننده مانند بنفش، قرمز، فیروزه‌ای و حتی مشکی هستند و به راحتی و تنها با رعایت چند نکته می‌توان به دکوراسیون هالیوودی دست پیدا کرد.

Living Room Design Ideas

استفاده از عکس بازیگران هالیود برای تزئین دیوارها، مبلمان مجلل، دیوارهای تیره، نورپردازی زیاد و به وجود آوردن فضایی که شما را یاد سینمای هالیوود بیاندازد، از ویژگی های این سبک دکوراسیون هستند.

سبک ساحلی

از بارزترین و شاخص ترین ویژگی های سبک ساحلی  می‌توان به استفاده از پالت‌های رنگی خنثی ترکیب شده با آبی و سبز، مبلمان بژ و یا سفید، اتاق‌هایی پر از وسایل چوبی و یا الهام گرفته از دریا، الگوهای آبی و سفید برای بالش‌ها و پنجره‌های بزرگ اشاره کرد. مقصود اصلی این نوع طراحی ایجاد حس آرامش برای افراد بوده و معمولا نیز در طراحی خانه‌های ساحلی استفاده می‌شود.

Horizon XL painting (100x170cm) (2021) Mixed-media painting by ELENI DENART
North Beach Bungalow — Pure Salt Interiors

در تصویر بالا میبینید که فضای ایجاد شده کاملا تداعی کننده طبیعت ساحلی و آرامش دریا است.

سبک ژاپنی

طراحی داخلی به سبک ژاپنی، آرامش بخش و بیانگر آداب و رسوب باستانی مردم شرق می‌باشد.دکوراسیون به سبک ژاپنی ریشه در سنت‌هایی دارد که هزاران سال وجود داشته‌اند. این سبک با مجموعه اصولی از نمادها و باورهای ماندگار، هارمونی و تعادل ایده آل را تقویت کرده و ارزش زیادی روی زیبایی طبیعت جهان قائل است.

سبک ژاپنی منتقل کننده حسی از خلوص و آرامش است که مانند مرهمی برای زندگی‌های امروزی آشفته ما عمل می‌کند. این سبک همیشه اندکی اسرارآمیز و عجیب و در عین حال آرامش بخش است. سبک ژاپنی دارای خطوط ساده، مناظر بدون مانع، نور فراوان و آرامش کلی می ‌باشد.

سبک شبی شیک

مبلمانی با سبک قدیمی، رنگ‌هایی با طیف سفید، وسایل تزئیینی عتیقه، پارچه‌های گلدار ظریف، لوسترهای درخشان و… از ویژگی‌های برجسته سبک شبی هستند. این سبک تقریبا شبیه به سبک بوهمیان است، با این تفاوت که شبی شیک بیشتر زنانه به حساب می‌آید.

استفاده از هنر قلاب بافی، کنار هم آوردن رنگ های صورتی و سفید، چیدن گل های صورتی در دکوراسیون و ایجاد فضایی با احساس ملایمت و ظرافت از ویژگی های این سبک دکوراسیون است.

طرح و نقش در سبک دکوراسیون شابی شیک - 3

سبک مدیترانه ای

از نام این سبک پیداست که عناصری مربوط به دریا، خورشید و پوشش گیاهی را در طراحی داخلی و دکوراسیون خواهیم داشت. ویژگی اصلی این سبک سادگی در دکور است. دکوری که فضای صلح و آرامش را القا و ایجاد می کند. رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی مدیترانه ای از رنگ های موجود در طبیعت الهام گرفته شده است.

Coastal-decor-and-traditional-architecture-under-Mediterranean-breeze-www.homeworlddesign.-com-13

برای انتخاب رنگ از پالت هایی که منعکس کننده محیط طبیعی هستند . از سبز آبی اقیانوس گرفته تا زردها و رنگ های طلایی خورشید یا پالت های دارای رنگ های خاکی و سرد ملایم در این نوع دکوراسیون بهره ببرید. در صورت استفاده از رنگ های خاکی، می توانید از تناژ های رنگی قوی تر برای تقویت جذابیت بصری در فضای مورد نظر استفاده کنید.

سبک گلم

اگر از آن دسته از افراد هستید که رنگ های طلایی و نقره ای  و در کل وسایل و اکسسوری های براق در دکوراسیون شما را جذب میکند، پس به احتمال زیاد سبک گلم سبک مورد علاقه شما خواهد بود. یکی از شاخصه های اصلی سبک گلم مبلمان مخمل و نرم و میز جلو مبلی فلزی براق و شیشه ای است که به همراه خز و یا پوست حیوانات در دکوراسیون چیده شده است.

پالت رنگی در این سبک معمولا ساده و به رنگهای سفید، خاکستری، کرم، مشکی و از همه مهم رنگ طلایی و نقره ای است که نقش اساسی و کلیدی در دکور را دارد. نورپردازی در سبک گلم  از اهمیت ویژه ای برخوردار است . زیرا همانطور که گفته شد در این سبک باید همه چیز براق و درخشان باشد. پس بهتر است علاوه بر لوستر وسط که ترجیحا کریستالی براق باشد، از آباژورهای رومیزی، چراغ های دیواری استفاده کنید.

a8eae756bfbbf5ec0fa880839c6ff744

سخن پایانی

هر آنچه که برای شناخت سبک های مختلف لازم بود را بیان کردیم و دریافتیم که هر سبک ویژگی های خاص خود را دارد و بعضی نیز بسیار شبیه و با اندک تفاوتهایی از هم متمایز شده اند. با سبك هاي پرطرفدار دكوراسيون داخلي آشنا شديد. حال زمان انتخاب است که ببینید به چه سبکی علاقه بیشتری نشان دادید و حس بهتری با دیدن تصاویر آن داشتید.

بعد از انتخاب سبک موردنظر بهتر است که به یک طراح داخلی مراجعه کنید تا آن شخص با توجه به علایق و سبک انتخابی شما فضاهای موجود در خانه یا محل کارتان را اصولی طراحی و دکور کند. و درآخر بگویم، مطمئن باشید فضایی که توسط متخصصین دکوراسیون داخلی، طراحی شده باشد فضایی فوق العاده دلنشین و کاربردی خواهد بود که شما از بودن در آن فضا لذت خواهید برد.

شما مي توانيد نمونه كار هاي مدرن مهندسين ما را در صفحه اينستاگرام و لينكدين شركت ما ببينيد .