امروزه دنیای معماری و دکوراسیون داخلی تغییرات زیادی داشته است . این تغییرات به مدرن و کاربردی بودن فضا کمک می کند. یکی از این تغییرات طراحی فضای کلوزت روم یا اتاق لباس است که طرفداران زیادی در خانه های امروزی و لوکس پیدا کرده است.

تعریف کلوزت روم

کلوزت روم ،اتاق لباس فضایی است که دارای کمدهای زیادیست که امکان راه رفتن در آن وجود دارد. اما به طور کلی به اتاقی گفته می‌شود که برای نگهداری لباس‌، کفش‌، کیف‌، زیورآلات و هر آنچه در رابطه با پوشش است، استفاده می‌شود.

این اتاق معمولا در کنار یا نزدیکی اتاق خواب قرار دارد.کلوزت ‌روم با تفکیک انواع وسایل، لباس‌، کیف و کفش، کمک شایانی به استفاده مفید و بهینه از فضا می‌کند و جلوه خاص و زیبایی به اتاق می‌بخشد.

وسایل مورد نیاز در کلوزت روم

این اتاق دارای کمدهای دیواری بزرگ، دراور، آینه، و قفسه‌هایی برای ذخیره‌سازی و نظم دهی به وسایل، فضایی برای نشستن است. از دیگر ویژگی های این اتاق این است که امکان انتخاب، تعویض و چک کردن لباس در آن ‌وجود دارد.

برای یک طراحی کاربردی بهتر است که ابتدا لیستی تهیه کنید که در آن مشخص شده باشد شما به همراه اعضای خانواده تان می خواهید دقیقا چه چیزی در این اتاق نگه داری کنید. مثلا اگر می خواهید در این اتاق کفش هم نگه داری کنید حتما باید کمدی مخصوص کفش تعبیه شود.یا اگر می‌خواهید جوراب، دستکش، ساعت، اکسسوری یا سایر لوازم جانبی خود را ذخیره کنید، می‌توانید کشوهای خاصی را در کمدهای این اتاق تعبیه کنید.

ad41c6ad43d1d99db16f7ceda6bb39f3

مزایای وجود کلوزت روم در خانه

وجود اتاق لباس در خانه مزایای ویژه ای را داراست. از جمله این مزایا وجود تعداد زیادی کمد است که به نگهداری لباس، کیف وکفش همه ی اعضای خانواده به صورت یکجا، منظم و ساماندهی شده کمک زیادی می کند.

همچنین اتاق خواب را از داشتن کمد دیوار و یا کمد لباس بی نیاز می کند.به این ترتیب می توان از فضای اتاق استفاده بهتر در طراحی داشت.

در کنار این مزایا گاهی از کلوزت روم علاوه بر نگهداری لباس ها ، به عنوان رختکن تعویض لباس و فضایی برای اتو کردن، پوشیدن لباس هم استفاده میشود. این یعنی داشتن یک اتاق با چند کاربری متفاوت.

95b68c65598189f2fcbc591a15645e8d

هر خانه ای می‌تواند که یک کلوزت روم داشته باشد؟

وقتی که عکس های کلوزت روم ها را در اینترنت، اینستاگرام و سایر فضاهای مجازی میبینیم با خودمان فکر می‌کنیم که این مدل از دکوراسیون ها فقط مناسب خانه های بزرگ و لوکس هستند در صورتی که این چنین نیست و این نوع دکور به نوعی طراحی شده‌ که قابلیت اجرا در تمام فضاها را داشته باشد. فقط حتما باید دقت کنید که نوع، رنگ و تعداد کمدها را با توجه به اندازه فضای مدنظر انتخاب کنید چون در غیر این صورت با دکوراسیون از شلختگی روبه رو خواهید شد.

c79b6b4132c64a947a107c60c6b5407f

چه رنگی مناسب کلوزت روم است؟

برای انتخاب رنگ کمدها حتما اندازه فضا و رنگ دکوراسیون خانه را در نظر داشته باشید برای فضاهای کوچک حتما رنگ های روشن را انتخاب کنید تا فضای شما بزرگتر دیده شود.

در مقابل اگر این اتاق در خانه شما بزرگ است می توانید از رنگ تیره هم استفاده کنید . رنگ تیره می تواند فضای کلوزت روم را لوکس و لاکچری نشان دهد . اما در نهایت بهترین رنگ ها برای کلوزت روم رنگ های خنثی هستند چون باعث می‌شوند که رنگ های لباس ها راحت تر دیده شوند.

2408a4b395cad65676bdff8ba73eadeb

نور را فراموش نکنید

 این اتاق ها معمولا به نوعی ساخته می‌شوند که کمد دیواری زیاد دارند و اکثر پنجره ندارند عمدتا تاریک هستند پس باید در هر کلوزت روم باید به اندازه کافی روشنایی  وجود داشته باشد. از طرفی هم ماهیت کلوزت روم ها به گونه ای است که نیازمند نور مناسب هست تا به خوبی رنگ لباس ها قابل تشخیص باشند و هم بتوانید بعد از هر پرو خود را به خوبی در آینه تماشا کنید. بنابراین به نور مناسب در کلوزت روم توجه کنید.در نهایت برای هر چه بیشتر این فضا از نورپردازی های مدرن و موضعی در کمد ها و قفسه ها در نظر بگیرید.

cdff284e516e8e292889f70b7f7ab32a

آینه قدی را فراموش نکنید

استفاده از یک آینه قدی و بزرگ را فراموش نکنید. این آینه ها علاوه بر اینکه یکی از مهمترین وسایل در هر کلوزت رومی هستند باعث می‌شوند تا اتاق بزرگتر نشان داده شود و هم با انعکاس نور ایجاد شده جلوه اتاق را هم چند برابر می‌کنند.

1e72a8fa874f67d282e4478d25b0b5cd

فضا و ابعاد مناسب برای کلوزت روم

یکی از مهمترین اصول، مشخص کردن ابعاد درست براساس فضایی که دارید می‌باشد؛ شما باید ابعادی متناسب با فضای خانه برای  کلوزت روم خود در نظر بگیرید؛ یعنی اگر متراژ خانه شما کم است، شاید لازم باشد فقط بخشی از اتاق خواب را به اینکار اختصاص دهید، نه مثل خانه های بزرگ یک اتاق جدا را برای کلوزت در نظر بگیرید.

 در واقع در معماری مدرن کلوزت روم برای خانه های کوچک به صورت کمدهای زیاد و یا اختصاص قسمتی از اتاق به فضای کلوزت روم و برای خانه هایی با متراژ بالا به صورت یک اتاق مجزا طراحی می شود.

05476e645215e3e300b6b2d6f3ea5124

فضایی برای نشستن

کلوزت روم فضایی برای آماده شدن و تعویض کفش است  پس حتما باید فضایی برای نشستن در آن برای راحتی بیشتر وجود داشته باشد. همچنین بودن یک فضا برای نشستن این مکان را شیک  و مدرن جلوه می دهد.

استفاده از یک مبل، صندلی و یا پاف در محیط کلوزت روم، فضا را به شدت لوکس و مدرن می‌کند.

طراحی کمد های کلوزت روم

مرحله بعدی چگونگی طراحی کمدها است. می‌توان برای این منظور از یک طراح دکوراسیون داخلی کمک گرفت. طراح با مشاوره ای که به شما می دهد متوجه سلیقه شما شده و این فضا را متناسب با محیط و سبک اتاق  شما به بهترین نحو طراحی می کند. مثلا اگر کلوزت روم به اتاق راه دارد حتما باید با سبک اتاق هماهنگی داشته باشد.

انواع کمد های کلوزت روم

برای کمد های کلوزت روم 3 انتخاب خواهید داشت .

88e0eb5b10132e08e597cbecba077099
2096b7e45e80b7fc8b058e89f9db06bb
  • کمدهایی که درب های چوبی و ام دی اف دارند و از داخل تقسیم بندی شده است.
  • کمد هایی بدون درب که لباس ها دیده می شوند .
  •  کمدهایی که درب های شیشه ای دارند.  استفاده از شیشه در سبک مدرن بسیار ترند شده و حتی زیبایی اتاق شمارا با انعکاس نوری که دارد چند برابر می کند.

کمدها با توجه نوع بازشو درب به دو دسته‌ تقسیم می‌شوند:

  • درب لولایی

این نوع کمدها معمولا یک ضلع اتاق را از زمین تا سقف در برمی‌گیرند، مناسب برای جا دادن رخت‌خواب، آویزان کردن لباس، جا دادن وسایل بزرگی مانند چمدان است. درب آن‌ها عمودی به جلو باز می‌شود و به فضایی برای باز و بسته شدن درب نیاز دارند، که مشکل استفاده از این کمدها در خانه‌های کوچک است. اما از طرفی این کمدها ساده و مقرون به صرفه هستند.

  • درب ریلی

اگر دوست دارید، کمد در عین شیک بودن، طرحی ساده و مدرن داشته باشد، جمع‌وجور باشد و همچنین طبقه‌بندی داخل کمد، فضای کافی برای جادادن لباس‌ها و وسایل داشته باشد؛ کمدهای ریلی یا کشویی بهترین انتخاب است. این کمدها به جای لولا به وسیله‌ی ریل باز و بسته می‌شوند. به ‌همین خاطر‌ موقع باز کردن درها فضایی را اشغال نمی‌کنند.

1c5132485971e7f4a0bd321999273f07

جنس کمد

کمدهای کلوزت روم را بسته به سلیقه و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، می‌توانید با متریال‌های ام‌دی‌اف، چوب، هایگلاس‌های براق، ممبران‌های روکش وکیوم و رنگ‌های پولیشی و پلی‌استر انتخاب کنید. این نکته را نباید فراموش کنید که هارمونی و سازگاری با کلیات دکوراسیون منزل را بهتر است رعایت کنید.

در آخر چکیده ای از نکات طراحی کلوزت روم را بیان کردیم.

در صورتیکه فضای کلوزت رومتان کوچک است، حتما از رنگ روشن در دکوراسیون استفاده کنید .همچنین سعی کنید از کمد هایی با درب شیشه ای و یا آینه ای استفاده کنید تا با انعکاس نوری که در فضا ایجاد می کند باعث شود فضا دلبازتر شود.

سعی کنید از کل فضا به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و از قبل یک چک لیست از وسایلی که قرار است در کلوزت روم باشد تهیه کنید.

کلوزت روم باید نور پردازی خوبی داشته باشد.نورپردازی کلوزت بسیار مهم است، از چراغ در کمدها و قفسه ها استفاده کنید و سعی کنید نور طبیعی با شدت خوب در تمام قسمت ها تابیده شود

قفسه های کلوزت روم باید متناسب با استاندارد برای کیف و کفش و سایر وسایل باشد.

بهتر است در کلوزت روم حتما یک مبل برای تعویض کفش ها موجود باشد.