خانه ای زیبا و شیک چیزی است که همه ما دوست داریم آن را داشته باشیم اما داشتن چنین خانه ای لزوما با خرید وسایل گران قیمت محقق نمی شود بلکه مستلزم رعایت نکاتی ساده در چیدمان و دکوراسیون داخلی است ، که این امکان را فراهم می کند تا خانه ای ایده آل داشته باشیم.در این مقاله اشتباهات رایج در چیدمان منزل را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نصب تابلو در ارتفاع زیاد

a571dea333cf73ff24d1b6608826ea75

یکی از اشتباهات رایجی که در چیدمان منازل ایرانی زیاد دیدیم، نصب تابلو در ارتفاع خیلی بالاست که برای دیدن آن مجبوریم سر خود را بالا بگیریم. نصب تابلوها باید در ارتفاعی مناسب نصب شوند تا با چشم ها هم سطح باشند و از زمین فاصله حدودا یک ونیم متری داشته باشیم. توجه داشته باشید نصب تابلو در ارتفاعی کمتر از یک ونیم مترهم اصولی نیست.

قرار دادن تلویزیون کنار یا روبروی پنجره

101b0bb9ba54bfb5474d0e3d9fded0ce

قرار دادن تلویزیون  در کنار یا روبروی پنجره، از دیگر اشتباهات رایج در چیدمان منزل است که علاوه بر اینکه زیبایی چندانی به منزل نمی دهد بلکه انعکاس نور در تلویزیون مانع از خوب دیدن تلویزیون می شود و هم به مرور به چشمان شما آسیب می زند.

همچنین توجه داشته باشید تلویزیون را در مرکزی ترین نقطه منزل هم قرار ندهید . این کار با قوانین چیدمان مطابقتی ندارد.

چیدن مبل ها خطی و چسبیده به دیوار

5580cdb25c4eea11f1412ca5ad9c9976

اشتباه رایج بعدی چیدن مبل ها به صورت خطی و آن هم چسبیده به دیوار است که همه ما در خانه خود یا اطرافیانمان دیده ایم. انجام این کار ظاهری خشک به خانه می دهد و فضای صمیمی را تا حد زیادی از بین می برد.

ترجیحا تا حد امکان مبل ها با کمی فاصله از دیوار بچینید و در نشیمن های بزرگ مبلمان را به صورت گرد بچینید تا فضای گفت وگوی صمیمی تری داشته باشیم. با این کار زیبایی نشیمن و مبلمان دو برابر می شود.

استفاده از مبل های تیره برای خانه های کوچک

اگر متراژ نشیمن شما کم و یا حتی سقف خانه شما کوتاه است به هیچ وجه از مبلمان با رنگ تیره در چیدمان استفاده نکنید. استفاده از مبل های تیره خانه شما را کوچکتر و کوتاه تر جلوه می دهد. مبل ها و دیوارهایی با رنگ روشن و خنثی راه حل مناسبی برای خانه شماست تا خانه ای دلبازتر داشته باشید.

استفاده از فرش با سایز نا‌مناسب

وجود فرش در چیدمان به خانه هویت و گرما می بخشد. اما اندازه نامناسب آن مشکل ساز در زیبایی چیدمان خواهد شد .مثلا استفاده از فرش کوچک در نشیمن به صورتی که از پایه مبل ها فاصله داشته باشد، اشتباه رایج در چيدمان منازل است.

فرش فضای نشیمن باید طوری انتخاب شود که کمی از حاشیه دیوار فاصله داشته باشد و تنها به فضای مبلمان محدود شود.اگر بخواهم به طور ساده بیان کنم  وقتی روی مبل می نشینیم پا باید روی فرش قرار بگیرد.

نصب لوستر در ارتفاع زیاد

لوسترها همانند تابلوها نباید در ارتفاع خیلی بالا نصب شوند زیرا انتظار اولیه ما از لوستر روشنایی فضای داخلی خانه است نه فقط سقف خانه. لوسترها علاوه بر وظیفه روشنایی جنبه تزئینی هم دارند و وقتی در ارتفاع مناسب باشد به عنوان یک وسیله تزئینی هماهنگی بیشتری با دیگر وسایل در چیدمان پیدا خواهد کرد.

استفاده از وسایل دکوری و اکسسوری زیاد

327f6470425b9eab0836352a82f6c053

یکی از اشتباهات رایج در خانم ها چیدن تعداد زیادی از وسایل دکوری در چیدمان خانه است.این تعداد زیاد باعث آشفته و شلوغ به نظر رسیدن خانه می شود. بهتر است به جای استفاده از دکوری های بیش از حد از دکوری های شیک و خاص اما محدود استفاده کنید.

راه حل بعدی برای خانم هایی که علاقه زیادی به اکسسوری دارند این است که تعدادی از این وسایل را در کارتون کنار بگذارید و هر چندوقت آنها را جابه جا و تغییر دهید .این کار تنوع در چیدمان هم به وجود می آورد.
براي اينكه اطلاعات بيشتري در زمينه اكسسوري بدست آوريد به مقاله اکسسوری در چیدمان منزل مراجعه كنيد.

عدم تناسب اندازه مبل ها با نشیمن

 یکی از موردهایی که به وفور در خانه های اطرافیانمان دیدیم انتخاب مبل هایی با سایزهایی است که مناسب متراژ خانه آنها نیست. برای مثال مبل های بزرگ و حجیم هم هرچقدر زیبا باشد مناسب خانه های کوچک نیستند و هارمونی و تناسب را از چیدمان و دکوراسیون شما می گیرد.

ست کردن همه وسایل و مبلمان

Современная и стильная кухня-гостиная 12 кв_м

هیچ الزامی وجود ندارد که میز ناهارخوری داخل آشپزخانه با مبلمان نشیمن حتما ست باشد. یا برای اتاق خواب حتما سرویس خواب کامل تهیه کنید. این یک باور اشتباه است .شما کمی توانید برای همین تختی که دارید یک میز پاتختی متفاوت بخرید. این گونه تنوع و زیبایی به محیط بخشیدید.فقط کافیست که در یک سبک باشند تا هماهنگی برقرار باشد.

انتخاب رنگهای تکراری وهمیشگی

bc3e89dbf801058f0d389cced75d73a7

یک باور غلط که بسیار رایج و معمول است انتخاب رنگ های تکراری برای دیوارها است. برای مثال در اتاق خواب کودکان اولین رنگی که برای اتاق پسر به ذهنمان خطور میکند ، آبی و برای  اتاق دختر صورتی است. اتاق خواب کودکان با رنگ سفید یا خنثی هم زیباست .فقط کافیست با رنگهای شادی که در اسباب بازی و تابلوها هست، شور و نشاط را به اتاقشان هدیه دهیم.

8aa729f48ec54df912e3c8369d60d10a

در مثال بعدی می توان به انتخاب رنگ سفید در پذیرایی و نشیمن اشاره کرد که همیشه انتخاب اول همه است. بله رنگ سفید برای دیوارها زیبا و همیشه مد است اما به شرطی که مبلمان و باقی وسایل به رنگ سفید و روشن نباشد تا سفید جذابیتش نمایان شود . در نهایت بگویم در خانه هایی با دیوار سفید بایستی رنگهای شاد را چاشنی رنگهای خنثی و سفید کنیم تا هارمونی رنگها را در چیدمان خانه مان داشته باشیم.
براي اينكه اطلاعات بيشتري در زمينه رنگ ها بدست آوريد به مقاله اتاق نشیمن را چه رنگی کنیم؟ و رنگ سیاه وسفید در دکوراسیون داخلی مراجعه كنيد.

سخن پایانی

اشتباهات رایج و مرسوم چیدمان در خانه را با هم مرور کردیم که گاهی آنقدر تکرار شده، شاید تاکنون به اشتباه بودن آن پی نبرده باشید.در این مقاله دلایل این اشتباهات بررسی شد .امیدوارم با رعایت این نکات خانه خود را اصولی و شیک چیدمان کنید.
براي آشنايي بيشتر با نحوه دكوراسيون داخلي به صفحه اينستاگرام و لينك دين مراجعه كنيد.