اگرچه فضای کوچک دست شما را در چیدمان باز نمی‌گذارد اما با این وجود، همین موضوع می‌تواند باعث شود طراحی فضای کوچک بسیار هیجان انگیز باشد.

در این مقاله ایده‌هایی برای فضاهای کوچک پیشنهاد شده است که باعث می‌شود ضمن حفظ سبک و سلیقه خود، احساس بسیار بهتری داشته باشید.

 

ایده هایی برای بزرگتر دیده شدن فضای کوچک در منزل

اولین و مهمترین نکته برای بزرگتر نشان دادن خانه ها و آپارتمان‌های کوچک، انتخاب هوشمندانۀ رنگ‌ها است.

 1. سفید و دیگر رنگ‌های خنثی بهترین گزینه‌ها برای رنگ‌آمیزی خانه‌های کوچک هستند.
 2. دیوارها و سقف خانه را سفید رنگ کنید.
 3. اگر از کاغذ دیواری استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که طرح‌های شلوغ، برجسته و براق، مناسب خانۀ کوچک شما نیستند. طرح‌های ساده با رنگ‌های ملایم و روشن انتخاب کنید.
 • خلاق باشید

خلاقیت در چیدمان فضاهای کوچک نقشی اساسی دارد. به عنوان نمونه، زمانی‌که فضای اتاق محدود است و شما به هر دلیل تمایلی به خرید مبلمان جدید ندارید، می‌توانید از یک صندلی اضافی در خانه به عنوان میز کنار تخت استفاده کنید. یک رنگ شاد و روشن، ایده خوبی برای رنگ‌آمیزی اتاق کوچک شماست تا فضا را دلباز و بزرگ‌تر نشان دهد.

 • درهای کشویی نصب کنید

درهای کشویی با پنجره‌های شیشه‌ای اجازه می‌دهد تا نور در کل فضا جریان یابد و در عین حال جدایی ایجاد کند. درهای کشویی فضای بسیار کمی برای باز و بسته شدن نیاز دارند و می‌توانند گزینه‌های عالی برای فضاهای محدود و اتاق‌های شلوغ باشند.

 • از آینه استفاده کنید

این یکی از قدیمی‌ترین ترفند طراحی است: آینه‌ها باعث می‌شوند فضای شما بزرگ‌تر و دلبازتر شود. یک آینه با قابی زیبا متناسب با طراحی داخلی خانه، می‌تواند فضا را بزرگ و به آن شخصیت دهد.

 • محیط را خنثی نگهدارید

از رنگ‌های روشن و خنثی مانند بژ به شکل یک دست برای فضای کوچک خود استفاده کنید. در این محیط‌ها، چشم فضا را بزرگ‌تر می‌بیند. به یاد داشته باشید که از عناصری برای تزیین استفاده کنید تا به فضا شخصیت دهد.

 • از دیوارها استفاده کنید

طاقچه‌های کوچک در بخش‌هایی از خانه که به آن نیاز دارید، می‌تواند انتخابی خوب برای بهره‌وری از فضا باشد. یک طاقچه کنار مبل نشیمن یا تخت خواب برای قرار دادن، کتاب، مجله یا دکوری‌های کوچک، می‌تواند حکم میز را برای شما داشته باشد. نصب یک آویز چند طبقه در کنج دیوار نیز بسیار کارگشاست.

 • میز ناهارخوری خود را کوچک کنید

میزهای کوچک فقط مخصوص صبحانه نیستند. میز ناهارخوری  خیلی بزرگ خود را کنار بگذارید و با انتخاب یک میز ناهارخوری کوچک، فضای اضافی را به خود اختصاص دهید تا بتوانید از آن بهره‌وری بهتری داشته باشید.

 • تلویزیون را به دیوار نصب کنید

میز تلویزیون بزرگ‌ترین هدر رفت فضا در یک اتاق نشیمن کوچک است. تلویزیون خود را بر روی دیوار نصب کنید تا فضای لازم را بازیابی کنید.

و یا مثلا از فضای بالای شومینه استفاده کنیم ،آینه بگذاریم به عنوان آینه کنسول…

 • از مبل تختخواب شو استفاده کنید

یک مبل تختخواب شو جایگزین تخت‌های سنتی خود کنید و ببینید که در روز دو برابر فضای بیشتری در اتاق دارید. همچنین اگر خانه شما یک اتاق خواب دارد، این مدل مبل می‌تواند انتخابی عالی برای فضای نشیمن باشد.

 • بهره‌وری را به حداکثر برسانید

مبلمان چندکاره را جایگزین مدل‌های قدیمی کنید: یک میز پیدا کنید که بتوانید هم به عنوان میز و هم میز ناهارخوری از آن استفاده کنید. یک مبل عمیق تهیه کنید که می‌تواند به عنوان تخت مهمان باشد. مکعب‌های پارچه‌ای بخرید که هم به عنوان میز عسلی مورد استفاده قرار گیرد و هم نشیمن اضافه برای زمان آمدن مهمان باشد.

همانطور که مطالعه کردید ، با رعایت راهکارهای بسیار ساده می‌توانیم دکوراسیونی برای منزلمان طراحی کنیم که منزلمان بزرگتر و دلباز‌تر جلوه پیدا کند.