مطمئنا شما هم مثل من همیشه دغدغه این که چگونه خانه ای با دکوراسیون زیبا و اصولی داشته باشید ذهنتان را درگیر کرده است.ما باید بدانیم طراحان داخلی از چه اصول و نکاتی در کارهایشان استفاده می کنند تا بتوانیم چیدمانی شیک داشته باشیم.

بنابراین در این مطلب تصمیم گرفتم برای پاسخ به این سوالات، اصل و نکات مهم دکوراسیون داخلی که دکوراتورهای حرفه ای برای طراحی منازل استفاده می کنند را به شما عزیزان معرفی کنم تا بتوانید مانند آن ها خانه تان را شیک و اصولی دیزاین کنید.

 

شیوه صحیح انتخاب و چیدمان مبلمان

مبلمان مناسب باید به گونه‌ای طراحی و چیده شود که بتوانند تمامی فضاهای غیرقابل استفاده اتاق شما را در دسترس و مورد کاربرد قرار دهند. همچنین باید فضای بین مبلمان به گونه‌ای انتخاب شود که رفت و آمد را ساده‌تر کنند.

بین یک فضا با مبلمان شیک و منظم با یک فضای پر از مبل که تناسبی با اندازه اتاق ندارد، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. مبلمان منزل شما بیش از اینکه زیبایی خیره‌کننده‌ای به اتاق‌ها بدهند، باید سبب آرامش شما و مهمانانتان باشد.

برای مثال نباید از مبلمان و اثاثیه بزرگ در اتاق کوچک و از مبلمان و اثاثیه کوچک در فضای بزرگ استفاده کنید.همیشه باید تناسب را در اندازه آن ها رعایت کنید.

 • مبلمان را با فاصله از دیوار بچینید:

یکی از نکات طراحی دکوراسیون داخلی که بایستی به آن توجه شود، فاصله مناسب مبلمان از دیوار است؛ معمولا به دلایل مختلفی از قبیل افزایش فضای اتاق یا چیدمان بهتر مبلمان، سعی می‌شود تا مبل را به دیوار پشت آن تکیه دهند. تنها انتظاری که از یک مبلمان خوب باید داشت این است که به گونه‌ای در کنار هم چیده شوند که فضایی آرام و مناسب برای کنار هم بودن را ایجاد کنند.

 • استفاده از نقطه کانونی را در طراحی داخلی منزلتان، فراموش نکنید

از نظر طراحان داخلی تمامی وسایل و اجزایی که در دکوراسیون یک بخش به کار می برید، نباید اهمیت برابری داشته باشند تا محیطِ یکسان و خسته کننده ای ایجاد نشود. بنابراین یک بخش را به عنوان نقطه کانونی باید انتخاب کنید و باقی وسایل را به گونه ای دور آن بچینید تا توجه هر شخصی را ابتدا به خود جلب کند.

شومینه به عنوان نقطه کانونی در چیدمان نشیمن
تخت خواب به عنوان نقطه کانونی در چیدمان اتاق خواب

به طور طبیعی شومینه و یا پنجره ای با چشم انداز زیبا، گزینه مناسبی برای نقطه کانونی در فضای داخلی هستند. اما اگر فضای مد نظر شما این دو عنصر را ندارد، بهتر است تلویزیون را در نشیمن و تخت را در اتاق خواب به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید.

وسایل و اثاثیه دیگر را باید به گونه ای چیدمان کنید تا نقطه کانونی در محور مرکزی آن ها قرار بگیرد.

نکته:برای جلوه دادن و تاکید بیشتر به نقطه کانونی، از رنگ ها، بافت ها و الگوهای زیبا و جذاب در اطراف آن استفاده کنید .برای مثال می توانید  رنگ یا بافت متفاوت و خاصی را برای دیزاین دیوار پشت تلویزیون به کار ببرید.

 • تعادل را در انتخاب و چیدمان وسایل فضای داخلی منزلتان، رعایت کنید

  تعادل یکی از بایدهای طراحی داخلی است که درک اطلاعات محیط را برایمان آسان و بدون دردسر می کند تا در آن حس آرامش داشته باشیم. تعادل را باید در چیدمان اثاثیه و مبلمان و انتخاب رنگ، بافت و شکل با یکی از سه روش زیر، رعایت کنید:

 1. ایجاد تعادل متقارن:

ایجاد تعادل متقارن در فضا بسیار آسان است که اغلب آن را در محیط های رسمی و کلاسیک مشاهده می کنیم. برای این کار باید نقطه کانونی را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و مانند اتاق پذیرایی زیر، وسایل را در اندازه، شکل، بافت و رنگ کاملا یکسان، در دو طرف آن محور قرار دهید.

توجه داشته باشید که تعادل متقارن برای افرادی که عاشق نظم و انضباط هستند، بسیار مناسب است. اما اگر جزو این دسته افراد نیستید، این نوع تعادل به مرور زمان برایتان خسته کننده خواهد شد و جذابیتش را از دست می دهد.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، چیدمان صندلی‌ها و تابلوها کاملا قرینه است.

2. ایجاد تعادل نامتقارن:

باید بدانید که نسبت به حالت قبل، تعادل نامتقارن از جذابیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است. در واقع در این نوع تعادل به جای استفاده عناصر کاملا مشابه، باید وزن بصری برابری در دو طرف محور تقارن ایجاد کنید.برای مثال :

برای ایجاد تعادل نامتقارن و وزن بصری برابر در سالن پذیرایی، از دو مبل کوچک در یک سمت و از یک مبل بزرگ در سمت دیگر استفاده بشود.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید هیچ تقارنی در چیدمان دیده نمی‌شود. 

3. تعادل شعاعی:

در این نوع تعادل، نقطه کانونی را در مرکز باید قرار دهید و باقی وسایل و اثاثیه به دور آن بچینید. همان طور که در تصاویر زیر می بینید، تعادل شعاعی را اغلب در اتاق های ناهار خوری و برخی از نشیمن ها می توان استفاده کرد که فضای صمیمی بیشتری نسبت به روش های بالا ایجاد می کند.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید میز در وسط قرار داده شده و وسایل دیگر دایره‌وار دور آن چیده شده است.
 • هارمونی در منزلتان ایجاد کنید

یکی از ویژگی های مهمی که در انسان حس خوشایند و آرامش بخشی ایجاد می کند، انسجام و وحدت بین اجزای به کار رفته در طراحی فضای داخلی خانه است. در واقع شما با وجود عناصر مختلف و متنوع در دکوراسیون، آن ها را باید به گونه ای انتخاب کنید که در شکل، رنگ، جنس یا بافت آن ها هماهنگی و هارمونی وجود داشته باشد تا انسجام در آن فضا به وجود آید.

هارمونی را با استفاده تکرار رنگ، شکل، جنس یا بافت مشابه در عناصری که از نظر ماهیتی با یکدیگر تفاوت دارند، ایجاد کنید تا یک فضای منسجم و متحد داشته باشید.

نکته: توجه داشته باشید که در ایجاد هارمونی نیز باید تعادل را رعایت کنید تا جلوه ای یکنواخت و کسل کننده به وجود نیاید. پس در کنار هارمونی از تنوع و تفاوت نیز استفاده کنید تا به فضای مد نظرتان جذابیت دهید.

هارمونی رنگ در  منزل
 • فضای داخلی منزلتان را به صورت اصولی نورپردازی کنید

یکی از موارد مهم دیگری که در دکوراسیون داخلی منزلتان بسیار باید به آن اهمیت دهید، نورپردازی اصولی آن است.

در واقع برای این کار باید در فضای مد نظرتان سه لایه نور محیطی، وظیفه ای و تاکیدی را اجرا کنید که در ادامه به صورت مختصر آن ها را معرفی می کنم.

 1. ایجاد نور محیطی:

نور محیطی همان نور عمومی است که روشنایی مناسب جهت رفت و آمد و کارهای روزمره را برایتان فراهم می کند که معمولا آن را می توانید با لوستر، چراغ های سقفی و یا آباژورهای پایه بلند تامین کنید.

2.ایجاد نور وظیفه ای:

 

نورپردازی وظیفه ای جدا از نور محیطی، باید میزان روشنایی مناسب جهت انجام فعالیت های خاص مانند مطالعه و کار کردن در خانتان را برای شما فراهم کند. بنابراین اگر در اتاق خواب یا نشیمن مطالعه می کنید و یا بخشی از خانتان را برای کار کردن اختصاص داده اید، باید آن را به صورت مجزا با استفاده از آباژورهای رومیزی و یا دیوار کوب ها نورپردازی کنید تا به راحتی فعالیتتان انجام شود.

3.ایجاد نور تاکیدی:

 

توجه داشته باشید که دکوراتورهای حرفه ای برای دو چندان کردن زیبایی برخی از عناصر دکوری، از نور تاکیدی استفاده می کنند. در این حالت باید عنصر دکوری و زیبا مانند کناف سقف و یا تابلو دکوری را انتخاب کنید و از نور مخفی و یا چراغ های دیواری برای نورپردازی آن ها استفاده کنید.

 

 • توجه‌ها را معطوف به خود کنید

قطعا در دکوراسیون خود یک مورد خیلی خاص وجود دارد که می‌خواهید توجه همه افراد را حداقل یک بار و در نگاه اول به آن جلب کنید. برای این کار بهتر است به موقعیت‌های ورودی به اتاق توجه داشته باشید و سعی کنید چیدمان دکوراسیون را به گونه‌ای انجام دهید که پس از ورود به اتاق اولین چیزی باشد که در نگاه مخاطب می‌آید. بهتر است، سعی کنید چندین وسیله شاخص را برای این کار انتخاب نمایید تا تناسب و توازنی بین تمامی وسایل تزئینی و دکوراسیون اتاق شما برقرار شود.

 • رنگ های دکوراسیون منزلتان را بر اساس روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید

به عنوان آخرین اصل و نکته مهم در طراحی داخلی، به شما عزیزان پیشنهاد می کنم که از روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که رنگ ها علاوه بر زیبایی، بر حس و حالتان در آن محیط نیز اثر می گذارند، پس با در نظر گرفتن اثر هر یک از آن ها و کاربرد فضایی که قصد دکوراسیونش را دارید، باید آگاهانه انتخابشان کنید.

 1. رنگ های خنثی:

رنگ های خنثی مانند رنگ سفید، خاکستری، قهوه ای، بژ و کرم، رنگ های ساده و آرامش بخشی هستند که معمولا از آن ها به عنوان رنگ غالب در اتاق نشیمن و پذیرایی و اتاق خواب استفاده می شود. توجه داشته باشید که این نوع رنگ ها، زمینه بسیار مناسبی برای استفاده دکوریجات و وسایل با رنگ و نقش های جذاب و جسورانه می باشند.

2.رنگ های سرد:

 

رنگ های سرد شامل رنگ های آبی، سبز و بنفش می باشند که اثر آرامش بخششان، آن ها را تبدیل به گزینه مناسبی برای دیوارهای اتاق خواب می کند. اما باید بدانید استفاده بیش از حد از این رنگ ها ممکن است باعث حس افسردگی شود، بنابراین برای ایجاد تعادل در کنار آن ها از دکوریجاتی با رنگ های گرم استفاده کنید.

3.رنگ های گرم:

 

رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی، از دسته رنگ های محرکی هستند که به محیط انرژی، هیجان و شادی انتقال می دهند. اما تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از آن ها به عنوان رنگ غالب باعث حس عصبانیت، پرخاشگری و ناآرامی می شود، پس بهتر است این رنگ ها را با وسایل و دکوریجات وارد دکوراسیون منزلتان کنید.

امیدوارم نکاتی که مطالعه کردید مفید بوده باشه و منزلتان راشیک دیزاین کنید.